Nominees

RUSSIAN PRIVATE BANK OF THE YEAR

Nominees:
  • Absolut Private Bank
  • Alfa Private
  • BKS Ultima
  • Bank Zenit Private Banking
  • Gazprombank Private Banking
  • Imperia Private Banking
  • Sberbank Private Banking
  • URALSIB | Private Bank
  • VTB Private Banking

BEST RUSSIAN BANK FOR CORPORATE CLIENTS

Nominees:
  • Absolut Bank
  • Alfa Bank
  • Bank Zenit
  • Gazprombank
  • Sberbank
  • URALSIB
  • VTB

FOREIGN PRIVATE BANK OF THE YEAR IN RUSSIA

Nominees:
  • Citibank
  • Credit Suisse
  • Deutsche Bank
  • Intesa Private Banking
  • J&T Bank
  • UBS Russia
  • UniCredit Private Banking Russia

FOREIGN PRIVATE BANK OF THE YEAR OUTSIDE OF RUSSIA

Nominees:
  • Bank Gutmann
  • Bank Hapoalim
  • Banque de Luxembourg
  • BNP Paribas-Banque Privee
  • CBH Compagnie Bancaire Helvétique
  • Citi Private Bank
  • East-West United Bank
  • EFG Bank
  • Erste Private Banking
  • Falcon Private Bank
  • Goldman Sachs Private Wealth Management
  • Julius Baer
  • Kaiser Partner
  • LGT Bank
  • Liechtensteinische Landesbank
  • Lombard Odier
  • Neue Bank
  • Pictet
  • Private Banking Expobank
  • SG Private Banking
  • UBS Switzerland
  • Union Bancaire Privee
  • Vontobel Private Banking

BEST PRIVATE BANK IN CIS AND BALTIC STATES

Nominees:
  • Ameriabank
  • ATFBank
  • Baltic International Bank
  • Citadele Banka
  • Norvik Private Banking
  • PASHA Bank
  • Rietumu Banka

ASSET MANAGEMENT FIRM OF THE YEAR

Nominees:
  • Alfa-Capital
  • Aton Management
  • Finam Management
  • Gazprombank Asset Management
  • GHP Group
  • Kapital Asset Management
  • MDM Asset Management
  • Nordea Asset Management
  • Rothschild Private Wealth
  • Sberbank Asset Management
  • TKB Investment Partners
  • URALSIB Asset Management
  • VTB Capital Investment Management
  • Zenith Capital Management

INVESTMENT FIRM OF THE YEAR

Nominees:
  • ATON
  • General Invest
  • IFC Metropol
  • Inventure Partners
  • QBF
  • RONIN Partners
  • Rothschild Private Wealth
  • Veles Capital
  • Verno Capital

GENTLEMAN OF THE YEAR IN PRIVATE BANKING & WEALTH MANAGEMENT

Nominees:
  • Alexander Zakharov (Paragon Advice Group)
  • Alexey Gnedovskiy (Veles Capital)
  • Alexey Gusev (RANEPA)
  • Anton Andreev (Consulting and legal center “Heritage”)
  • Anton Gorelov (Sberbank Private Banking)
  • Dmitriy Breitenbikher (VTB Private Banking)
  • Dmitriy Klenov (UFG Wealth Management)
  • Gennadiy Kamyshnikov (Deloitte)
  • Gleb Davidyuk (iTech Capital)
  • Igor Ryabov (UniCredit Private Banking Russia)
  • Marat Savelov (CONFIDERI Family Office)
  • Stanislav Novikov (BCS Ultima)
  • Stefan Reutter (UBS Russia)
  • Ulan Ilishkin (Rosbank)
  • Vladimir Potapov (VTB Capital Investment Management)
  • Yan Yanovskiy (First Nation Societe Bancaire)
  • Ewgeni Smushkovich (Julius Baer)

LADY OF THE YEAR IN PRIVATE BANKING & WEALTH MANAGEMENT

Nominees:
  • Alina Rodivilova (Citibank)
  • Ekaterina Pletneva (Credit Suisse)
  • Ekaterina Smirnova (Yakovlev and Partners)
  • Evgeniya Tyurikova (Sberbank Private Banking)
  • Ilona Gulchak (Baltic International Bank)
  • Katerina Mileeva (Alfa Private)
  • Kira Koruma (Yakovlev and Partners)
  • Marina Sitnina (Gazprombank)
  • Nataliya Smirnova (Emquarta. Personal Adviser)
  • Oksana Kuchura (UFG Wealth Management)
  • Olga Degtyareva (URALSIB | Private Bank)
  • Olga Vaksina (Citibank)
  • Svetlana Grigorian (Friedrich Wilhelm Raiffeisen)
  • Tatiana Ivanova (IFC Bank)

BANKER OF THE YEAR

Nominees:
  • Alexey Ischenko (General Invest)
  • Dmitriy Breitenbikher (VTB Private Banking)
  • Igor Ryabov (UniCredit Private Banking Russia)
  • Sergei Monin (Raiffeisen Bank )
  • Vladimir Chubar (Credit Bank of Moscow)

INVESTMENT ADVISER OF THE YEAR

Nominees:
  • Alexey Ischenko (General Invest)
  • Alexey Stankevich (Phoenix Advisors)
  • Andrey Babiyan (Alfa-Capital)
  • Anton Gorelov (Sberbank Private Banking)
  • Beishen Isaev (Veles Management)
  • Dmitriy Klenov (UFG Wealth Management)
  • Evgeniy Malykhin (Aton Management)
  • Evgeniya Tyurikova (Sberbank Private Banking)
  • Grigoriy Sedov (ATON)
  • Issaak Bekker (FCP)
  • Marat Savelov (CONFIDERI Family Office)
  • Nataliya Smirnova (Emquarta. Personal Adviser)
  • Nikolay Karpenko (Herculis Partners)
  • Oleg Jelezko (Da Vinci Capital)
  • Olga Raykes (CONFIDERI Family Office)
  • Olga Vaksina (Citibank)
  • Sergei Borzin (UniCredit Bank)
  • Sergey Azatyan (Inventure Partners)
  • Stefan Reutter (UBS Russia)
  • Vadim Botchkarev (Da Vinci Capital)
  • Ewgeni Smushkovich (Julius Baer)

LAW FIRM OF THE YEAR

Nominees:
  • Alrud
  • Amond & Smith
  • Arendt & Medernach
  • Baker McKenzie
  • Bryan Cave Leighton Paisner LLP
  • CONFIDERI Family Office
  • De Jure
  • Egorov Puginsky Afanasiev & Partners
  • Henley & Partners
  • John Tiner & Partners
  • Maxima Legal
  • MGAP Attorneys at Law
  • Mikhailov & Partners Private Services Group
  • National Legal Service
  • Nektorov, Saveliev & Partners
  • Padva & Partners
  • PARADIGMA
  • Paragon Advice Group
  • Pepeliaev Group
  • Rappoport & Partners
  • Reznik, Gagarin & Partners

FAMILY OFFICE OF THE YEAR

Nominees:
  • CONFIDERI Family Office
  • Herculis Partners
  • LEON Family Office
  • NICA Multi Family Office
  • Oracle Capital Group
  • UFG Wealth Management

Industry legend

The winner in this nomination will be announced at the Awards Ceremony